Ogród prywatny w Ogrodzieńcu

Proponowana propozycja ściśle nawiązuje do charakterystyki stylowego budynku mieszkalnego. Forma ogrodu symbolicznie odnosi się do obowiązujących w XIX wieku zasad organizowania przestrzeni wokół dworków szlacheckich.

Kompozycja ogrodu łączy styl krajobrazowy i geometryczny.
Styl krajobrazowy (angielski) podkreśla romantyczny charakter założenia, które tworzą następujące elementy: zagajnik brzozowy z drewnianą ławeczką otoczoną paprociami, wrzosami i wrzoścami oraz poziomkami; taras „zatopiony” w lawendzie; bujnie kwitnące krzewy (m. in. hortensje, różaneczniki, lilaki) i byliny występujące w różnych miejscach w ogrodzie; luźne kompozycje drzewiaste naśladujące naturę.

W kompozycji ogrodu wykorzystano drzewa istniejące: brzozy, lipy i akację.
Styl geometryczny (włoski) podkreśla prowadząca do budynku mieszkalnego ścieżka obsadzona po obu stronach formowanymi na kształt kuli bukszpanami (wersja opcjonalna).
Charakterystyczny jest także „podjazd” z katalpą w odmianie ‘Aurea’, którego nawierzchnia zatacza pętlę w kształcie koła.

W północno wschodniej części działki umieszczono ozdobny ogródek kwiatowo-użytkowy w formie kwater. Takie rozwiązanie pozwoli na łatwiejszy dostęp do wszystkich uprawianych tam roślin. Ekologicznej uprawie sprzyjać będzie sąsiedztwo aksamitek, które korzystnie wpływają na inne rośliny ze względu na zapach, który odstrasza szkodniki glebowe.

Copyright © 2015 All Rights Reserved. | strona zrealizowana przez lukedi.pl